Friday, September 15, 2006

Fotoğrafın büyüsü İstanbul’da (Alıntı - Haber)

İstanbul ilk kez bir fotoğraf bienaline ev sahipliği yapıyor. İFSAK’ın düzenlediği 1. Uluslararası İstanbul Fotoğraf Bienali, Rodchenko, Economopoulos, Pinkhassov gibi dünyaca ünlü fotoğrafçıları ağırlayacak

15 Eylül 2006 Cuma

Yasemin Bay

İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği’nin (İFSAK) 20 yıldır düzenlediği Fotoğraf Günleri, bu yıldan itibaren yeni bir etkinlikle dönüşümlü olarak gerçekleşecek. İFSAK, iki yılda bir Fotoğraf Bienali adı altında Türkiye’nin en büyük fotoğraf organizasyonuna imza atacak.

İFSAK 1. Uluslararası İstanbul Fotoğraf Bienali, dünyaca ünlü fotoğrafçıların ve gençlerin sergilerini, projelerini ve atölye çalışmalarını 15 Eylül - 31 Ekim tarihleri arasında parklarda, meydanlarda, galerilerde hatta bir şehir hatları vapurunda fotoğrafseverlerle buluşturacak. Eş sponsorluğunu Sony ve DSLR - A100’ün yaptığı bienal, “Kent: Kaos ve Büyü” temasıyla düzenleniyor. İstanbul’un dört bir yanına dağılacak olan bienalin proje koordinatörü İlkay Baliç, “Amacımız fotoğrafla anlatılabileceklerin sınırlarını zorlamak, iyi fotoğrafın örneklerini geniş kitlelere göstermek” diyor ve ekliyor:

“Çalışmaların mümkün olduğu kadar uzun süre, erişilebilir mekânlarda sergilenmesi konusunda titiz davrandık. Sergiler daha çok İstanbul’un tarihi çekirdeğinde yoğunlaşıyor. Sonraki bienallerde Arles Fotoğraf Buluşması’ndaki gibi şehrin her yerinde etkinlikler gerçekleştirmek istiyoruz.”

Bienal için sanat vapuru
Çalışmalarında izleyiciyi daima şaşırtan, alışılagelmiş kompozisyonları tersyüz eden Alexander Rodchenko’nun fotoğraflarından oluşan sergi hiç şüphesiz bienalin en dikkat çekici etkinliği. Moskova Fotoğrafevi işbirliğiyle düzenlenen sergi, 3 - 21 Ekim tarihleri arasında Karşı Sanat Çalışmaları’nda izlenebilecek. Bienalin bir diğer önemli sergisi ise yine bir Rus fotoğrafçıya ait: Gueorgui Pinkhassov.

Japonya’dan sıra dışı kareler
Renkli fotoğraf üstadı, Magnum fotoğrafçısı Pinkhassov’un “Sightwalk” adlı sergisi Japonya’dan sıra dışı karelere yer veriyor. Sergi, 16 Eylül - 31 Ekim arasında Darphane-i Amire Binaları’nda görülebilecek.

Bienalin fotoğraf projelerinin başında küratörlüğünü Haluk Çobanoğlu’nun üstlendiği “Şehir Hayali, Hayali Şehir” geliyor. Proje çerçevesinde İstanbul Deniz Otobüsleri’nin (İDO) hazırladığı sanat vapurunda önemli fotoğrafçıların eserlerinin yer aldığı karma bir sergi düzenlenecek. Sergide, dünyaca ünlü fotoğrafçılar Nikos Economopoulos’un “Balkanlar”, Stanley Grene’in “Çeçenistan”, Dario Mitidieri’nin “Bombay’ın Çocukları”, Alexandra Boulat’ın “Bağdat”, Jonas Bendiksen’in “Doğu Bloku Sonrası Moldova” çalışmaları yer alacak. Sergiye Türkiye’den genç fotoğrafçı Gökşin Varan “Tarlabaşı” projesiyle katılacak.

Diğer önemli ve dikkat çekici projeleri ise şöyle sıralayabiliriz: Küratörlüğünü Ömer Orhun’un gerçekleştirdiği ve genç fotoğraf sanatçılarının çalışmalarının bulunacağı İstiklal Caddesi Projesi; Murat Germen’in küratörlüğündeki çağdaş Türk fotoğrafçılarının eserlerinin sergileneceği Galata Köprüsü Projesi; Timurtaş Onan ve Sadık Demiröz’ün küratörlüğünü üstlendiği Parklar ve Açık Alanlar Projesi...

İlhan Koman Vakfı’yla “Çocukların Gözüyle Avrupa”, Alman Kültür Merkezi ve Milli Reasürans Sanat Galerisi işbirliğiyle “Mesafe ve Yakınlık” gibi ortak projelere de imza atan bienalde bir de uluslararası forum düzenlenecek. 5 - 8 Ekim tarihleri arasında Darphane-i Amire Binaları’nda izlenebilecek olan forumda, fotoğraf ve çağdaş sanat tartışmaları etrafında bir dizi sunum, konferans ve panel yapılacak.

Bienal ayrıca, Keith Gerling, Loris Medici, Sandy King ve Michael Ware gibi fotoğraf sanatçılarının atölye çalışmalarına ev sahipliği yapacak. Bienalde çalışmaları sergilenen Pinkhassov, Michal Macku, Bianca Kadic, Lana K. Slezic ve Londra’da yaşayan Vehbi Koca gibi isimler İstanbul’a gelecekler.

İFSAK (0212) 292 42 01 / 245 34 60 www.ifsak.org.tr/bienal

Bienal mekânları
Darphane-i Amire, Karşı Sanat Çalışmaları Galerisi, Kargart, Taksim Sanat Galerisi, Ziraat Bankası Galerisi, İSO Odakule Sanat Galerisi, İstanbul Fotoğraf Merkezi Galerisi, İFSAK Galerisi, Milli Reasürans Sanat Galerisi, şehir hatları vapuru, Taksim Gezi Parkı, İstiklal Caddesi, Tünel Meydanı, Kadıköy Meydanı, Nişantaşı Parkı, Bakırköy Özgürlük Meydanı, Balat Parkı ve Sultanahmet Meydanı. Atölye çalışmaları İstanbul Fotoğraf Merkezi’nde yapılacak.

Alıntı: http://sanat.milliyet.com.tr/detay.asp?id=2450

No comments: